İstenmeyen Reklam İçerikli Mesajlar Suç Duyurusu Tadım Pizza Ankara

İstenmeyen smsler, izinsiz verilerinizin kaydedilmesi ve kullanılması.

Ankara da kurulu bulunan Tadım Pizza adında ki firmadan tarafıma haftanın neredeyse her günü gönderilen ve çok kez bu mesajları istemediğimi belirtmeme rağmen aralıksız olarak gönderilmeye devam edilen mesajları sonucu firma hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Reklam içerikli mesajlar kişiler adına kayıtlı olan GSM numaralarından gönderilmekte ve şirket adına kayıtlı olmayan GSM numaraları ile gönderilen bu yöntem ile vergi kaçakçılığı suçu da işlenmekte.

 

ANKARA CUMHURİYET 

BAŞSAVCILIĞINA

                                                                       26/03/2013

 MÜŞTEKİ:    Mustafa Kemal Batur

Adres:           Atatürk Bulvarı. Merkez İşhanı 46/80 Sıhhiye Ankara
Telefon:        0532 6277473

 

ŞÜPHELİ:     Sıfıraltı Gıda Turizm ve İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ( Tadım Pizza, TadımPizza )  5343437549,  +8505001155, 5434084984, 5398869773, 5427942486

Adres: Beştepeler Mah. Nergiz Sokak Via Tower İş Mrk.No:7 Kat:19 Daire:45 Söğütözü / Ankara

Telefon: 0312 219 0444

SUÇ:         Vergi kaçakçılığı, kişisel bilgilerin izinsiz paylaşımı, kişisel verilerin kaydedilmesi ve verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme ve verme.

 

SON SUÇ TARİHİ: 18/03/2013

 

AÇIKLAMALAR:

1- Şahsıma ait olan Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. işletmesinde bulunan 53********* numaralı hattım, bir grup pazarlamacı şahıslar tarafından çeşitli tarihlerde ve son olarak 18/03/2013 tarihinde farklı bireysel cep telefonu hatlarından gönderilen reklam mesajları ile sürekli taciz edilmektedir.

 

2- Bu şahıslar yüzlerce, belki de binlerce insanın cep telefonu numarasını, bu insanların hiçbir bilgisi ve izni olmadan bir şekilde temin edip veritabanı oluşturmaktadır. Kendilerinin adına veya yakınlarının adına onlarca bireysel cep telefonu hattı alarak bu hatlara, sadece BİREYSEL KULLANIM İÇİN SUNULAN kampanyalı kısa mesaj paketleri satın almakta, sim kartları modem aracılığı ile bilgisayara bağlayıp toplu sms gönderim yazılımı kullanarak, kaçak olarak oluşturdukları veritabanında ki numaralara anlaştıkları firmaların reklam mesajlarını toplu olarak göndermektedir. Gönderim yapan hatlar modem aracılığıyla bilgisayara bağlı olduğu için aradığımda meşgul çalmakta, karşımda muhatap bulamamaktayım. Cep telefonu operatörleri,  bireysel hatlardan gönderilen reklam mesajlarını engelleyememekte, bu hatlar hakkında inceleme yapmak için savcılık talebi istemektedir. Bu şahısların, belirttiğim hatlar dışında da çok sayıda hattı bulunup, aynı amaçla kullandıkları açıktır ve telefon numaram, oluşturulan veritabanına kaydedildiği için farklı hatlardan mesajlar gelmeye devam etmektedir. Sadece şahsım değil, oluşturulan veritabanında telefon numarası bulunan herkes bu şahıslar tarafından taciz edilmektedir.

3- Bireysel hatların ticari amaçla kullanımı, 5809 Sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 60/4 maddesine açıkça aykırıdır. Ticari amaçlı toplu kısa mesaj gönderimi, sadece Bilgi Teknolojileri Kurumu’ndan lisans alıp operatörler ile ara bağlantı anlaşması yapan firmalar tarafından yapılabilmektedir. Ayrıca bu firmalar, müşterilerine fatura kesip devlete KDV ve ÖİV ödemekle yükümlüdür. Yasal olarak gönderilen toplu mesajlar, kullanıcının işletmeci operatörüne talebi ile engellenebilmektedir. Şüpheli şahıslar, ticari amaçlı toplu kısa mesaj gönderimini bireysel hatlar aracılığıyla yaptığından dolayı VERGİ KAÇIRMAKTADIRLAR.

 

4-TCK MADDE 136. –  (1) Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” demektedir. Yine bu kişiler insanların şahsi numaralarını ve çeşitli bilgilerini arşivleyip veritabanı oluşturmaktadırlar.

 

5- TCK MADDE 135.Kişisel verilerin kaydedilmesi. (1) Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimseye altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir.

 

6- İstenmeyen ve engelleme şansım da bulunmadığı bu mesajlar günün her saati gönderilmektedir. Taraflarına önce telefon ile 2-3 defa daha sonra da yazılı olarak fax ile artık mesaj istemediğimi belirtsem de firma hiçbir ikaza uymamış ve tüm anlatılanları aynı şekilde sürdürmekten çekinmemiştir.

 

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda kısaca açıklandığı üzere şüpheliler hakkında kamu davası açılmasına ve cezalandırılmasının sağlanmasına karar verilmesini saygıyla talep ederim. 26/03/2013

 

DELİLLER: Cep telefonu kısa mesaj kayıtları.

HUKUKİ NEDENLER: 5809 Sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu, TCK. md. ve ilgili mevzuat.

 

 Reklam İçerikli Mesajlardan Birkaçı