Fuhuşa Teşvik Ve Aracılık Etme Suçu ve Cezası

Genel Ahlaka Karşı Suçlar bölümünde düzenlenmiş olan fuhuş, toplumun ar ve haya duygusunu tehdit etmektedir. Bir kimsenin para karşılığında bir kimse ile cinsel ilişkiye girmesi olarak nitelendirilen fuhuş suç olarak görülmektedir. Fuhuşta cinsiyet önemli olmamakla birlikte mağdur kadın veya erkek olabilmektedir. Kasten işlenen suçlar arasında bulunan fuhuşta, belirli bir yaptırım bulunmamaktadır.

Fuhuş yapmayı düşünmeyen kişilere bunu anlatarak onları fuhuş yapması için ikna eden kişiler, fuhuşa teşvik suçu ile yargılanmaktadır. Fuhuşu teşvik eden kişi, fuhuş yapılmasını kolaylaştırmakta ve toplumun ahlakının bozulmasına neden olmaktadır. 2 ile 4 yıl arası bir ceza ile cezalandırılan fuhuşa teşvik eden kişi, adli para cezası da almaktadır.

Fuhuşa Aracılık Suçunun Cezası

Tehdit veya cebir kullanarak kişinin çaresizliğinden faydalanarak fuhuşa teşvik eden kişi, fuhuş yapan kişiye göre iki katı ceza ile cezalandırılmaktadır. Fuhuş cezasının artmasını sağlayan etkenlerden biri de fuhuşun örgüt tarafından işlenmiş olmasıdır. Fuhuş cezası farklı eylemler içerdiğinden, her eylemin alacağı ceza farklıdır. Fuhuş suçu teşkili olarak görülen fuhuşa aracılık da aynı oranda ceza almaktadır.

18 yaşından küçük birinin fuhuş yapmasına olanak tanınması, çocuk fuhuşu olarak görülmektedir. Yetişkin fuhuşuna oran ile çocuk fuhuşunda daha yüksek cezalar verilmektedir. Fuhuş suçu kapsamında fuhuş reklamı yapmak da yasaktır. Fuhşu kolaylaştırmak amacı ile fuhuş reklamı yapanlar, yüksek para cezası ile cezalandırılmaktadır.

Fuhuş Suçunun Ağırlaştırıcı Sebepleri

Ortada fuhuş suçu varsa, kişinin rızasının olup olmadığına bakılmaktadır. Kişinin rızası varsa, alınan ceza daha düşük olmakla birlikte rızası olmaması durumunda ağırlaştırıcı sebep olarak görülmektedir. Fuhuşu kolaylaştırmak, fuhuşa teşvik etmek ve fuhuş için aracılık etmek, fuhuş suçunun temel halidir. Fuhuş suçunun temel halinin alacağı ceza 2 yıl ile 4 yıl arasında hapis cezasıdır.

Diğer fuhuş suçlarından farklı olarak çocuk fuhuş suçu için 4 yıl ile 6 yıl arasında bir ceza verilmektedir. Normalde fuhuş suçunda kişinin rızası önemliyken, çocuk fuhuşunda kişinin rızasının olup olmadığına bakılmamaktadır. Yetişkinlerin çaresizliğinden faydalanarak tehdit ve hile ile fuhuşa zorlayanlar, 4 ile 8 yıl arasında hapis cezası almaktadır.

Fuhuş Suçu Para Cezasına Çevrilir mi?

Şikayete bağlı bir suç olmayan fuhuş suçunda, Cumhuriyet savcısı suçu öğrendiği tarih itibariyle istediği zaman soruşturma başlatabilmektedir. Fuhuş suçunun para cezasına çevrilmesi mümkün olmayıp zaman zaman hapis cezası ile birlikte para cezası da verilmektedir. Bir suçun doğrudan para cezasına çevrilebilmesi için taksirle işlenmiş olması gerekmektedir.

Fuhuş suçunun taksirle işlenmiş olması mümkün olmayıp kasten işlenen bir suçtur. Kasten işlenen suçlarda alınan hapis cezası paraya çevrilemediği gibi fuhuş suçunda da hapis cezasını doğrudan para cezasına çevirmek mümkün değildir. Fuhuş suçunda her olay ve bulgu dikkatle değerlendirilmekte ve cezalar değerlendirmelere göre belirlenmektedir. Fuhuş suçunda para cezası alternatif bir ceza olarak verilmemekte, hapis cezası ile birlikte verilmektedir.

 

Fuhuş ve fuhuşa teşvik konularında bize ulaşabilirsiniz.